Dzisiaj druga część artykułu i kolejne 5 zasad stylu skandynawskiego - zapraszamy do lektury :)

6. Ocieplanie szarościami i fakturą
Szare kolory w stylu skandynawskim dają ciepło i przytulność. Łagodzą ostrość przejścia między czernią i bielą (która zazwyczaj stanowi bazę kolorystyczną). Podobnie jak faktura drewna, albo splot na kocu czy pledzie. A może wiklinowy kosz?


6

 

7. Natura udomowiona
W stylu skandynawskim rośliny są stawiane na szczególnym miejscu. Dosłownie i w przenośni. Bez względu na to czy jest to gałązka z zielonymi listkami czy monstera, platycerium, sansevieria lub inne sukulenty, zawsze są skomponowane tak, jakby czynił to światowej klasy florysta. W Danii widziałam także bajkowe wiszące kompozycje typu kokedama, których nie powstydziłby się rodowity Japończyk…

 7

 

8. Biała łazienka
Łazienka skandynawska stanowi zwykle wyważony balans między funkcją a formą. Zazwyczaj biała, minimalistyczna, czasem „przełamana” kolorem
w dodatkach. Zawsze jednak sprawia wrażenie jednocześnie sterylnej i przytulnej.

 8

 

9. Obrazy i tapety
Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim warto także rozważyć wykorzystanie tapet – mogą one podkreślić funkcjonalny podział wnętrza albo spełnić inną praktyczną funkcję – np. zabezpieczyć ścianę nadmiernie narażoną na zabrudzenia.

Obrazy zwykle harmonijnie współgrają z innymi detalami wnętrza. Mamy tu szeroki wachlarz możliwości – od abstrakcji po plakaty, fotografie czy prace typograficzne.

9

 

10. Klasyczne piękno
Dobrze zaaranżowane wnętrze skandynawskie jest ponadczasowe. Tak jak meble skandynawskich projektantów – choć niejednokrotnie zaprojektowane w latach 40-tych, 50-tych czy 60-tych, nadal zachowują świeżość. Wciąż dla znawców czy amatorów designu są łakomym kąskiem. Ten, kto prawdziwie kocha styl skandynawski wie, że inwestuje w meble „na lata” i szuka produktów, które będą z nim mieszkać przez dekady.

10